Prima pagina Contact
SCOALA GIMNAZIALA NR. 97 A CASTIGAT FINANTARE PENTRU PROIECTUL EDUCATIONAL - APA SI IMPORTANTA EI
13 May 2015 18:44

 

Profesorii de fizica, chimie si biologie din Scoala Gimnaziala nr. 97 au castigat concursul de proiecte - Fondul Stiintescu, beneficiind astfel de finantare pentru proiectul interdisciplinar - Apa si importanta ei.

Proiectul este structurat pe patru capitole:

  • Compozitia si proprietatile apei
  • Apa, leagan al vietii
  • Importanta apei pentru om
  • Poluarea apelor si modalitati de prevenire si combatere a acesteia

Activitatile se vor desfasura atat pe teren, pentru recoltarea unor probe din rauri, lacuri, iazuri, apa potabila, cat si in laboratoare, unde se vor realiza experimente practice : determinarea compozitiei apei, determinarea PH-ului, determinarea duritatii apei si a densitatii ei. De asemenea se vor face vizite de documentare in laboratoare de determinare a calitatii apei si la statia de epurare a apei potabile de la Rosu.

Scopul acestui proiect este dezvoltarea interesului elevilor pentru studiul stiintelor prin explorare-experimentare.

Echipa de proiect este alcatuita din urmatoarele cadre didactice:

Prof. Gabriela Nicolae, fizica - coordonator proiect

Prof. Dorina Alexandru, biologie

Prof. Florinela Voina - chimie

Asculta imnul scolii!
Versuri:
Link-uri utile

N-am lăsat şcoala să interfereze cu educaţia mea.

Mark Twain