Prima pagina Contact
OLIMPIADA DE MATEMATICA-ETAPA PE SECTOR
22 Feb 2018 02:36

Olimpiada de matematica . Etapa pe sector. 25.02.2018

  1. La nivelul fiecarei clase la care se desfasoara competitia (V-XII), respectiv IX-XII  pentru Concursul de matematica aplicata ,,A.Haimovici,, proba de concurs este proba scrisa, formata din 4 subiecte, fiecare subiect avand un punctaj maxim de 7 puncte. Nu se vor acorda puncte din oficiu, astfel, punctajul total este de maximum 28 de puncte.
  2. Un elev se poate califica la etapa municipiului Bucuresti numai daca obtine cel putin 14 puncte la etapa pe sector.
  3. Structura subiectelor pentru fiecare clasa (pentru olimpiada de matematica): o problema la nivelul programei scolare; o problema din colectia Gazeta Matematica, pe anul 2017; doua probleme la nivelul programei de olimpiada.
  4. Durata probei scrise: pentru clasele V-VI -2 ore, iar pentru clasele VII-XII- 3 ore;
  5. Premierea elevilor la etapa pe sector a Olimpiadei de matematica si la Concursul de Matematica Aplicata ,,A. Haimovici,, se va realiza astfel:
  • Premiul I -elevii care au obtinut punctajul intre 27-28 puncte;
  • Premiul II -elevii care au obtinut punctajul intre 25,5-26,5 puncte;
  • Premiul III-elevii care au obtinut punctajul intre 24-25 puncte;
  • Mentiune-elevii care au obtinut punctajul intre 20-23,5 puncte.

    Elevii se vor prezenta la Centrul de concurs in intervalul orar 9.00-9.30 avand asupra lor documente de identitate (carnet de elev sau BI/CI/pasaport).

    Repartizarea candidatilor pe sali.

Asculta imnul scolii!
Versuri:
Link-uri utile

Poate nu acum imediat, dar peste cativa ani, cand vom fi ajuns oameni mari, fericiti si impliniti cu tot ceea ce vom face, ne vom uita cu drag inapoi la cei care ne-au ajutat sa ajungem cei ce vom fi. Si atunci vom zambi melancolic si vom spune cu recunostinta, inca odata, ca si acum: VA MULTUMIM ! Pentru ca ati fost si ne-ati ajutat SA DEVENIM ”

PROMOČšIA 2017