INSCRIEREA IN INVATAMANTUL PRIMAR - 2015
15 Feb 2015 08:40

Au fost publicate urmatoarele documente care reglementeaza inscrierea copiilor in invatamantul primar pentru anul scolar 2015-2016.

CIRCUMSCRIPTIA SCOLII GIMNAZIALE NR. 97

• STR. ALBINELOR, SECTOR 4
  • STR. POENARI, SECTOR 4
  • ALEEA POENARI, SECTOR 4
  • STR. VISANA, SECTOR 4
  • STR. CONSTANTIN RADULESCU MOTRU NR. 2 - 22 (NR. PARE), 3 - 29 (NR. IMPARE), SECTOR 4
  • ALEEA BORCEA, SECTOR 4

•  6 clase pregatitoare – 150 locuri
  •  clasa I - 0 locuri

SPAȚIUL DESTINAT CLASELOR PREGATITOARE

• Cursurile claselor pregatitoare  se desfasoara la parterul Corpului B al scolii noastre.
  • Corpul B dispune de intrare separata, prin curtea scolii, dinspre Str. Albinelor, dar accesul catre acest corp de cladire se face si pe la intrarea principala a scolii, dinspre Str. Viorele.
  • Corpul B dispune de grupuri sanitare proprii, de acces facil catre sala de sport si catre cabinetul medical al scolii
  • Imagini cu salile de clasa destinate clasei pregatitoare pot fi vizualizate accesand rubrica  Galerie foto

PROGRAMUL SCOALA DUPA SCOALA

• Pentru a veni in sprijinul elevilor si al parintilor Scoala Gimnaziala nr. 97 organizeaza Programul Scoala dupa Scoala conform Ordinului MECTS nr. 5349 din 7 septembrie 2011 privind aprobarea Metodologiei de organizare a Programului Scoala dupa Scoala, cu aprobarea Inspectoratului Scolar al Municipiului Bucuresti.
  • Programul Scoala dupa Scoala se desfasoara pe baza unui parteneriat incheiat intre scoala noastra si asociatia de parinti cu statut juridic, care sprijina si care se implica in derularea acestei activitati.

ZIUA PORTILOR DESCHISE

• Sambata, 21.02.2015, intre orele 9.00 - 13.00 se va desfasura Ziua portilor deschise, cand parintii si viitorii elevi vor putea vizita spatiile in care se defasoara activitatea clasei pregatitoare si vor putea purta discutii cu personalul implicat in aceasta activitate.

COMPLETAREA SI VALIDAREA CERERILOR-TIP DE INSCRIERE

• 23 februarie - 13 martie 2015
  • completarea cererii tip de inscriere prin introducerea in aplicatia informatica a datelor furnizate de parinte (cererea tip poate fi completata online, de catre parinte sau la sediul scolii)
  • validarea cererii tip se face la sediul scolii,  conform urmatorului program: luni-vineri, intre orele 8.00-20.00, sambata, intre orele 9.00-13.00

DOCUMENTE NECESARE LA COMPLETAREA - VALIDAREA CERERII TIP DE INSCRIERE

• Act de indentitate parinte - original si fotocopie
  • Certificat de nastere copil - original si fotocopie
  • Documente doveditoare pentru indeplinirea criteriilor generale sau specifice (daca este cazul)
  • Documentul eliberat de CMBRAE privind rezultatul pozitiv al evaluarii psihosomatice (daca este cazul)
  • Cererea tip de inscriere va fi validata la scoala pe baza copiilor certificate conform cu originalul de catre secretariatul scolii, prin comparare cu documentele originale

INFORMATII PRIVIND EVALUAREA PSIHOSOMATICA (pentru copiii care nu au implinit 6 ani pana la 31 aug.2015)

Extras din Metodologia de inscriere:

• Parintii, ai caror copii implinesc varsta de 6 ani pana la data de 31 august 2015 inclusiv, au obligatia de a inscrie copiii in invatamantul primar in clasa pregatitoare.
  • In cazul in care cererea-tip de inscriere este completata pentru un copil care implineste varsta de 6 ani in perioada 1 septembrie – 31 decembrie 2015 inclusiv, alaturi de documentele mentionate,  parintele va depune si o copie a documentului prin care CMBRAE comunica rezultatul pozitiv al evaluarii dezvoltarii psihosomatice a copilului
  • In cazul in care se solicita inscrierea la alta unitate de invatamant decat scoala de circumscriptie, pe langa documentele mentionate anterior parintii vor depune si documente care dovedesc indeplinirea criteriilor generale de departajare in conformitate cu art. 10(2) din Metodologia de inscriere si-sau a crieteriilor specifice de departajare, stabilite in conformitate cu art. 10(5) din Metodologia de inscriere.

Criteriile generale de departajare sunt urmatoarele:

• existența unui certificat medical de incadrare in grad de handicap a copilului;
  • existenta unui document care dovedeste ca este orfan de ambii parinti. Situatia copilului  care provine de la o casa de copii, un centru de plasament sau plasament familial se asimileaza situatiei copilului orfan de ambii parinti;
  • existenta unui document care dovedeste ca este orfan de un singur parinte
  • existenta unui frate sau a unei surori inmatriculata in unitatea de invatamant respectiva.

Criteriile specifice de departajare sunt elaborate de fiecare unitate de invatamant și se au in vedere  dupa aplicarea criteriilor generale. Pentru criteriile specifice stabilite, unitatea de invatamant va indica documentele doveditoare pe care parintele trebuie sa le depuna în momentul completarii sau validarii cererii-tip de inscriere.

CRITERII SPECIFICE DE DEPARTAJARE PENTRU SCOALA GIMNAZIALA NR. 97

NR.CRT CRITERIUL SPECIFIC DOCUMENTE DOVEDITOARE

Elevul are bunici care domiciliaza in circumscriptia Scolii Gimnaziale nr. 97

1. carte de               identitate bunic-bunica

2.certificat de nastere parinte

2 Unul dintre parinti are locul de munca in circumscriptia Scolii Gimnaziale nr. 97  1. Adeverinta de la locul de munca al parintelui din care sa rezulte adresa institutiei
3 Elevul provine dintr-o gradinita care deruleaza parteneriate educationale cu Scoala Gimnaziala nr. 97 in anul scolar 2014-2015 1. Adeverinta de la gradinita
4 Elevul are o sora, un frate, un parinte care a absolvit cursurile Scolii Gimnaziale nr. 97  1. Adeverinta de la scoala

Ori să se revizuiască, primesc! dar să nu se schimbe nimica; ori să nu se revizuiască, primesc! dar atunci să se schimbe pe ici pe colo, şi anume în punctele esenţiale.

Farfuridi, din