EXAMENUL DE EVALUARE NATIONALA 2020 - clasa a VIII-a

EVALUARE NATIONALA  2020 - CLASA a VIII-a

• Luni, 15 iunie 2020 - LIMBA ROMANA
  • Miercuri, 17 iunie 2020 - MATEMATICA
  • durata probelor de examen - 2 ore (9.00 - 11.00)

Elevii vor avea asupra lor :

• carte de identitate / carnet de elev - pentru verificarea identitatii
  • pix sau stilou cu cerneala albastra (atentie ! sa existe cerneala suficienta pentru redactarea intregii lucrari cu aceeasi nuanta de albastru)
  • creion negru si instrumente de desen, pentru executarea schemelor la disciplina matematica

ACCESUL ELEVILOR IN CENTRUL DE EXAMEN:  7.30 – 8.30

• prin Str. Albinelor, apoi usa de acces B2 (zona cabinetului medical)
  • elevii isi vor dezinfecta mainile cu solutii speciale, puse la dispozitie in dispensere cu senzor
  • personalul medical va verifica temperatura elevilor cu temometru non-contact
  • elevii vor primi masti de unica folosinta (atat la intrare, cat si la plecarea din centrul de examen)
  • elevii vor respecta distantarea fizica si vor folosi scara elevilor pentru a se deplasa spre salile de bagaje aflate pe fiecare palier (parter - laboratorul de chimie; et.1 - laboratorul de biologie; et.2 - laboratorul de fizică; et. 3 - cabinetul de matematica)
  • pentru a se evita stationarea in sala de bagaje si in scopul fluidizarii accesului tuturor elevilor in centrul de examen, elevii sunt rugati sa aiba asupra lor numai obiectele strict necesare examenului
  • in salile de examen elevii vor ocupa locul stabilit (oglinda clasei este afisata in dreptul fiecarei sali)

Pe perioada  desfasurarii probelor de examen elevilor le va fi asigurata apa plata.

Elevii sunt invitati sa studieze :

• Extras METODOLOGIE ELEVI - AICI
  • OMEN 4801 din 2010 - Metodologia de organizare si desfasurare a Evaluarii nationale pentru absolventii clasei a VIII-a - AICI
  • OMEN 4916 din 2019 privind organizarea si desfasurarea evaluarii nationale pentru absolventii clasei a VIII-a, modificat cu OMEC 4248 din 2020 si OMEC 4115 din 2020 - AICI

REPARTITIA ELEVILOR IN SALILE DE EXAMEN PENTRU PROBA DE MATEMATICA - AICI

• Parter : sala 01